Åbent i dag kl. 10-18

Udstillinger i Rundetaarn 1987-2018

I 1987 blev Bibliotekssalen gennemgribende restaureret og rummets 800 m² blev taget i brug til skiftende udstillinger af kunst, kultur, historie og videnskab.

Hvert år vises 8-10 udstillinger. Enkelte er Rundetaarns egne, men de fleste har eksterne arrangører i samarbejde med Rundetaarn.

Alle udstillinger er beskrevet herunder. Hvis der er udgivet et katalog, kan det læses her. Der er også enkelte udstillinger, hvor der kan hentes yderligere beskrivelser og billeder.

Afviklede udstillinger efter sommeren 2019 findes i Kalender arkivet.

.

Den 20. maj 1987 blev afslutningen af istandsættelsen af Den gamle Bibliotekssalen fejret ved en reception med fornemt besøg.

Udstillinger 1987

13. – 28. juni 1987
Danmark i Farver og Form

4. juli – 2. august 1987
Det Jyske Kunstakademi

8. – 30. august 1987
Profiler – 21 nyuddannede tekstildesignere

5. – 27. september 1987
Tycho Brahe og Hven

3. oktober – 1. november 1987
RAV – Kunstnergruppe

10. – 22. november 1987
Den Russiske Kirke

5. december 1987 – 3. januar 1988
X=X Elements

Christian IV-udstilling

Udstillinger 1988

9. – 31. januar 1988
Vejen til medierne

11. februar – 6. marts 1988
“Des Grands Projects” – Fransk arkitektur

29. marts – 25. september 1988
Mellem Himmel og Jord – Christian IV udstillingen

17. oktober – 6. november 1988
Christian IV – kunstnergruppen Sæhrimmer

12. november – 4. december 1988
Kunstnergruppen SALT

10. december 1988 – 8. januar 1989
Tjanting – Dansk Billed Batik

Udstillinger 1989

14. januar – 5. februar 1989
Klemt mellem Himmel og Jord

12. februar – 5. marts 1989
Firkanter i Rundetårn – 34 kunsthåndværkere fra DKL

18. marts – 9. april 1989
Liv med Lito – fra Bjørn Rosengreens værksted

15. – 30. april 1989
Syd for Grænsen

6. maj – 4. juni 1989
Fotografer ser sig selv – 73 selvportrætter

10. juni – 2. juli 1989
Jovan Obicon (1918-1986) fra Dubrovnik

8. juli – 6. august 1989
Henrik Ibsens værker

12. august – 10. september 1989
Guld og grønne stoffer – Guldsmedehøjskolen og Skolen for Brugskunst

6. oktober 1989 – 7. januar 1990
Mennesket og Tiden

Genskabelse af Viktor IV's arbejdsrum i Amsterdam - Årets sidste udstilling.

Udstillinger 1990

26. januar – 18. februar 1990
Iakov Chernikhov 1890-1951 – “Architectual Fantacies and Cunstruction”

3. marts – 1. april 1990
Røde Missiler – Morten Bo i Rundetaarn

7. april – 6. maj 1990
Tekstil – i lange baner – Stoftrykker og Væverlauget

18. maj – 5. juni 1990
Skolen for Brugskunst- Årsudstilling

12. juni – 29. juli 1990
Peter Sekaer – fotografier fra 30’ernes USA

4. – 26. august 1990
Øjeblik – Afgangselever ’90 fra Tekstil og Keramik, Kolding

1. september- 7. oktober 1990
Skulptur Biennale 1990 – Kongens Have og Rundetaarn

13. oktober – 4. november 1990
Vi slõjder i Norden – Dansk Husflidsselskab

10. november – 2. december 1990
Kirke og kunst i 100 år – Kirkefondets jubilæum

8. december 1990– 6. januar 1991
Victor IV – alias Bulgar

I januar 1991 - knapt 4 år efter salens restaurering - fik salen tilføjet teknik- og servicerum.

Udstillinger 1991

16. februar – 10. marts 1991
Livet omkring indianske vævninger i Guatemala

16. marts – 28. april 1991
Berlin uden grænser

4. – 26. maj 1991
Eget Uppdrag – Åtta kvinnliga svenska konstnãre tekstiler

1. – 30. juni 1991
Havnens linjer – Carlo Rosberg retrospektiv

6. juli – 4. august 1991
Images of Africa – Ny afrikansk billedkunst

17. august – 8. september 1991
“Afgang København – Kolding” – kunsthåndværk

14. september – 6. oktober 1991
Med øjne så store… – Børnebilledudstilling

12. oktober – 10. november 1991
Figuration Critique – International fransk kunstnersammenslutning

16. november 1991 – 5. januar 1992
Lettisk Avangarde – Kunst fra Riga 1910-1935

Til bibeludstillingen blev fremstillet specialmontre og lys.

Udstillinger 1992

11. januar – 2. februar 1992
Abel Schrøder d. Yngre 1602-1676 – billeder af barokmesterens træskærerarbejder.

8. februar – 8. marts 1992
Gerald Scarfe – Satirikerens tegninger

14. marts – 5. april 1992
Fotografer fotograferer billedkunstnere

11. april – 17. maj 1992
Jorn i Rundetaarn – Asger Jorns grafiske værker, træsnit, radering og litografi.

23. maj – 14. juni 1992
Danmarks Designskoles Årsudstilling

20. juni – 30. juli 1992
Dansk – Baltisk Kunsthåndværk

3. – 31. august 1992
Et harem i Danmark – Indvandrerkvinders produkter

6. – 27. september 1992
6 mariner, 6 modeller, 6 landskaber og 6 opstillinger

3. oktober – 1. november 1992
Hvad er højest – Rundetaarns jubilæumsudstilling

7. november – 13. december 1992
Den nye danske Bibel –  Fra Chr. III til Margrethe II

 

Udstillinger 1993

30. januar – 21. februar 1993
Keramikkens underskov

27. februar – 28. marts 1993
Paper NAO
Japansk papirarbejde

3. april – 31. maj 1993
Den blinde høne og andre ordsprog

5. maj – 27. juni 1993
Karavanens havn
Billedkunstnere fra Essaouira

3. juli – 1. august 1993
Det Kreative Oprør
– kunst fra det sydlige Afrika

7. august – 5. september 1993
DAK’ ART
moderne billedkunst fra Senegal

11. september – 3. oktober 1993
Fem færinger

9. oktober – 7. november 1993
Rejsebilleder
– tekstilkunstnerne Annette Graae og Merete Zacho

16. november 1993 – 2. januar 1994
Viden om –
Det Kongelige Biblioteks jubilæumsudstilling

Ingenting ender her

Udstillinger 1994

22. – 30. januar 1994
Politiets Kunstforening 10 års jubilæum

2. februar – 7. marts 1994
ZEIT/WORTE – Goethe – Instituttet

26. marts – 24. april 1994
Kunstnersammenslutningen RAV

7. – 29. maj 1994
Det Billedløse Samfund – Nordiske tegneres 6. Biennale

20. maj – 5. juni 1994
Illustrationer til børnebøger – fra Tjekkiet

4. juni – 10. juli 1994
Ingenting ender her – Kunstnergruppen INTACT

16. juli – 14. august 1994
TIMESLICE – Tekstiler af kunstnergruppen Atelie 5½

20. august – 18. september 1994
Skulptur Biennale – Dansk Billedhuggersamfund

24. september – 20. november 1994
Hva’ med PH?

26. november 1994 – 8. januar 1995
Håkon Blekens Kultegninger

Udstillinger 1995

21. januar – 26. februar 1995
Sigrids Dagbog – Kunstnergruppen Ex Dania

4. marts – 17. april 1995
Hvor Guderne Leger – Fra Ganges til KailasI

22. april – 14. maj 1995
25 år med kunsten i DEN LEVENDE

30. april – 22. maj 1995
Korrektur på Main kampf

20. maj – 2. juli 1995
Kunst 1995- Tonny Hørning og Finn Mickelborg

8. – 30. juli 1996
Genesis – Maria Radomska – Tomczuk

5. – 27. august 1995
En fortællende fantast fylder firs – Niels Macholm

2. september – 8. oktober 1995
Fio – Brazil – tekstilkunst

13. oktober – 10. december 1995
Paper path – Future Communication

Udstillinger 1996

1.januar – 25. februar 1996

”Københavner i hundrede år” & ”Verdener i byen”
To udstillinger fotograf Jesper Høm.

8. marts – 28. april 1996
Strangers in the Arctic – Ultima Thule

5. maj – 9. juni 1996
Den hemmelige Note – Søren Kirkegaard

15. juni – 6. juli
Afrikansk kunst på vej mod år 2000

13. juli – 4. august 1996
Mennesker på min vej – Reportagefotograf Erling Mandelmann

10. august – 1. september 1996
Kunsthåndværk på gulvet – “Danske ægte tæpper”

7. – 29. september 1996
Face Copenhagen – 12 kulturbyfotografer

3 – 27. oktober 1996
Intercambo – Dansk – spansk kunstudstilling

2. november – 1. december 1996
Postulater – Fremtidens kunsthåndværk

7. december 1996 – 26. januar 1997
Margrethe II – Et portræt af en dronning

Udstillinger 1997

8/2 – 16/3 1997
Rejse mod lys og luft – historier fra Københavns forstæder

22. marts – 27. april 1997
Nordlys – Harald Moltkes nordlysmalerier i videnskabshistorisk perspektiv

3. maj – 8. juni 1997
Dansk Tekstilkunst & Design

19. juni – 27. juli 1997
Den finske arkitekt Juha Leiviskä

1. – 24. august 1997
Finsk tekstilkunst – Maija Lavonen

30. august – 14. september 1997
Biblioteket år 2002 – Dit redskab til viden og kultur

20. september – 19. oktober 1997
Kærlighed i Rundetaarn – 44 børnebogs-illustratorer

25. oktober – 23. november 1997
Andrea Palladio 1508-1580

29. november 1997– 11. januar 1998
Julekrybber fra Kraków i Polen

Årsplakat af Ole Sporring

Udstillinger 1998

7. – 22. februar 1998
Hvad de dog samler på! Københavns Samlerklubs 50 års Jubilæumsudstilling

28. februar – 29. marts 1998
Fem nutidige colombianske fotografer

4. – 26. april 1998
MODSPIL – Væver Ruth Malinowski og keramiker Sten Lykke Madsen

2. maj – 1. juni 1998
Upside down – inside out International og censureret udstilling med “recycling” som tema

9. juni – 26. juli 1998
Visitter ved Sundet –Et svensk-dansk samarbejdsprojekt om forfattere omkring Øresund

1. – 30. august 1998
Skyggen af det levende lys – I anledning af 900-året for Hildegard af Bingens fødsel

6. september – 1. november 1998
Klassicisme i København – Arkitekturen i København på C.F. Hansens tid

7. november – 29. november 1998
OBSERVATIONER – Skulpturelt glas 98

5. december 1998 – 6. januar 1999
SJAL 99 – en censureret udstilling i dansk håndarbejde og tekstil

Udstillinger 1999

16. januar – 31. januar 1999
ABSTRAKT OG KONKRET – Menneskerettigheder gennem 50 år tolket af 30 kunstnere

6. februar – 28. februar 1999
SOME OF US – Fotoudstilling  Anne Prytz Stensager

6. marts – 25. april 1999
Tadeusz Kantor – klisze pamieci – teaterkunstner in memoriam

1. maj – 30. maj 1999
ONE BIG STEP BACKWARDS –  Kaj Stenvall

5. maj – 4. juli 1999
At bygge broer -Vårsalongen – børn og unges kunstudstilling

10. juli – 15. august 1999
“Mytologiske betragtninger” – Med kunstnergruppen SAGA

21. august – 19. september 1999
”Twists & Turns” -Elementer Islandsk billedkunst

25. september – 24. oktober 1999
LYDT i Rundetaarn – Stemmer i litteratur og daglig tale

Ady Holzers årsplakat 2000

Udstillinger 2000

5. december 1999 – 27. februar 2000
Dommedagsvisioner

4. marts – 24. april 2000
MODEL RUM VÆRK – Huse fra det 20 århundrede

29. april – 21. maj 2000
The Golden – International fotoudstilling

27. maj – 25. juni 2000
Kunstnersammenslutningen Zephyr

1.juli – 30. juli 2000
Grønland i går – i dag – Jette Bang og Per Folkver

5. – 27. august 2000
Scenes of transparency –  papirkunst af Yoko Takada Keller

2. september – 1. oktober 2000
Det menneskelige univers – 2000 års tanker om det største og det mindste

7. oktober – 29. oktober 2000
BALTISK DESIGN 2000 – Estisk, lettisk og litauisk design

4. november – 3. december 2000
VERDENSRUMMET 2000 – Fynske kunsthåndværkere

9. december 2000 – 7. januar 2001
KROP, KLÆDNING OG BEVÆGELSE – Kostumedesign af Lise Klitten

Udstillinger 2001

26. januar – 25. februar 2001
Seks fra Finland

3. marts – 1. april 2001
Solens rige – Lars Åkirke retrospektiv

7. april – 17. juni 2001
Zero Emission – moderne japansk tekstil af Akihiko Izukura

23. juni – 19. august 2001
Jorden er en syndefuld sang – Jacob Holdts “Amerikanske Billeder” i 25 år

25. august – 30. september 2001
Paper across continents – PAPER NAO og Ernst Rasmussen

6. – 28. oktober 2001
KIRKESØLV -HÅNDVÆRK-DESIGN I 50 ÅR – Sølvsmed Jørgen Dahlerup

3. november 2001 – 6. januar 2002
Format – 6 vævere og 3 smykkeformgivere

Udstillinger 2002

19. januar –24. februar 2002
Kong alkohols ansigter

2. marts – 31. marts 2002
UNGDOMMENS VÅRSALONG 2002

6. april – 12. maj 2002
Unika i danske kirker. Selskabet for Kirkelig Kunst i 75 år.

17. maj – 9. juni 2002
The Golden

15. juni – 14. juli 2002
Baghusfortællinger 1879-2002

1. september – 17. november 2002
Storbydrømme – En udstilling om Københavns arkitektur 1857-1890

26. nov 2002 – 12. jan. 2003
Istanbul

Udstillinger 2003

1. februar – 16. marts 2003
LISE WARBURG – ET DANSK GOBELINVÆRKSTED

22. marts til 27. april 2003
SPOR – Islandsk håndværk og design

3.maj – 10. juni 2003
Fundet sted – Kunstnere fra Gilleleje

18. juni – 10. august 2003
“Papyrus-Papirrus” – Papirkunst

16. august – 21. Sept. 2003
»MOODS« – Danske & indiske maleres dialog

27 september – 2. november 2003
Couture & Kunst – Dansk skrædderkunst

8. november – 7. december 2003
Visions 4×7 – Pascale Serre

Udstillinger 2004

15. december 2003 – 22. februar 2004
Mindernes Loftskammer

6. marts – 12. april 2004
Region og Identitet

17. april – 23. maj 2004
Rørholmsgade i Rundetaarn – en kunstnergade i hjertet af København

29. maj – 27. juni 2004
Fragment- Riimfaxe

3. juli -15. august 2004
Mellem Himmel og Hav – Kunsthåndværk fra Bornholm

21. august – 26. september 2004
Dyrtid – 4 kvindelige kunstnere

3. oktober – 31. oktober 2004
Tegn i rummet – Kirkekunst

6. november – 5. december 2004
Halehøj – her kommer jeg! – H.C. Andersen i børnehøjde

11. december 2004 – 9. januar 2005
Ørkenkvindernes tæpper – Patchwork og portrætter fra Kutch

Fernisering 21. juni 2005

Udstillinger 2005

22. januar – 20. februar 2005
Store drenges modeldrømme

26. februar – 28. marts 2005
Kunstnersammenslutningen M59

2. april – 8. maj 2005
Spejlinger – lyd, form og lyrik

13. maj – 12. juni 2005
Sylfider, trolde og linselus – en fotografisk rejse i Bournonvilles balletter.

22. juni – 14. august 2005
Fri form – Danske Formgivere

20. august – 25. september 2005
Dansk Billedhuggersamfundet fylder 100 år

1.oktober – 6. november 2005
Guldglasgummigenbrug – kunst og kunsthåndværk af genbrugsmaterialer

12. november – 8. januar 2006
Dansk Gobelinkunst

Udstillinger 2006

28. januar – 12. marts 2006
P.V. Jensen-Klint

18. marts, 23. april 2006
Kvindebilleder – Anne Linnets malerier

29. april – 5. juni 2006
Tid til – Tekstilkunst

18. juni – 6. august 2006
Striber til stol og krop – Stoftrykker- og Væverlauget

12. august, 17. september 2006
One size fits all – grafik

23. september – 22. oktober 2006
Au-ART – Moderne smykkekunst

28. oktober – 26. november 2006
Taquile – et selvportræt – Peruviansk projekt

2. december 2006 – 7. januar 2007
Parafrase af Bayeux Tapetet -Susanne Thea

Udstillinger 2007

10. februar – 18. marts 2007
Tårn til Tårn – kunst fra Nordvestjylland

24. marts – 22. april 2007
KURV – Pileflet

28. april – 28. maj
Third Culture – kulturelt spændingsfelt mellem 2 kulturer

2. juni – 1. juli 2007
Øen i havet – billeder og lyd fra Christiansø

7. juli – 12. august 2007
Tekstile Tegn & Tanker – QuilteQunstnerne

17. august – 30. september 2007
NEWAFRICA design fra Afrika syd for Sahara

6. oktober – 11. november 2007
Maleren Folmer Bentsen

Udstillinger 2008

23. februar – 9. marts 2008
Rundt om Tonen – alverdens og alle tiders tonesystemer

15. marts – 27. april 2008
Der er Gud – kunst med bibelske temaer

1.maj – 24. maj 2008
Inside-outside – Kunstskolen for voksne udviklingshæmmede

1.juni – 3. august 2008
AFRICA/NOW Contemporary Art from Africa

9. august– 21. september 2008
55North – en udstilling af moderne nordisk kunsthåndværk

4. oktober – 16. november 2008
Dukker op i Rundetaarn – om dukketeater/marionetter/marionetteater

22. november 2008 – 4. januar 2009
Fifty/Fifty – Snedkernes Efterårsudstilling

Udstillinger 2009

17. januar – 29. marts 2009
Reservatet Christiania

4. april – 10. maj 2009
Paintspace VIII – Kunstnergruppen Phoenix

16. maj – 14. juni 2009
Grafik over grænser

20. juni – 2. august 2009
Forms in Progression – om rum, form og mellemrum

8. august – 20. september 2009
Second Nature – en dansk Japansk designudstilling

26. september – 8. november 2008
Interim: Metropol: Rundetaarn

14. november 2009 – 3. januar 2010
Niviarsiaq – Grønlands sjæl

Udstillinger 2010

16. januar -21. marts 2010
Byzans – Europas gyldne rige 330-1453

27. marts – 16. maj 2010
Blind Karavane – inspireret af renæssancemaleren Brueghel

22. maj – 27. juni 2010
Identitet – kunstnersammenslutning Rimbaud

3. juli – 22. august 2010
Tingatinga: KITSCH eller KUNST – Cykellak på masonit & lærred

28. august – 3. oktober 2010
#dinhistorie – familiehistorie tilbage til 1700-tallet

9. oktober – 21. november 2010.
Facon, Plads og Kulør – Hverdagens objekter

27. november – 9. januar 2011
Celebration of LE DOUANIER ROUSSEAU

Otto Dickmeiss arbejde med sin kunst i udstillingens første 17 dage.

Udstillinger 2011

22/1 – 27/3 2011
Hungry Planet – mellem køkken og klode

9/4 – 22/5 2011
Passage – Malerier og installationer med fokus på døden

27/5 – 26/6 2011
Uden Hæmninger – Outsider art

2/7 – 28/8 2011
Efter Babel – fragmenteret information

3/9 – 2/10 2011
Det åbne menneske

8/10 – 20/11 2011
”Sove her eller tage med hjem?” – kunstnergruppen CultureSnack

1/12 2011 – 3/1 2012
Dit tårn – din kunst – åbent atelier

Udstillinger 2012

28. januar – 11. marts 2012
Spor af Lys – væver Grethe Sørensen

24. marts – 13. maj 2012
Under en sort sol – kunst fra Sydvestjylland

19. maj – 1. juli 2012
Mikrokometiske undersøgelser – billedkunstner Hellen Lassen og keramiker Helle Hove

7. juli – 26. august 2012
Havet – bornholmske kunsthåndværk

1.– 30. september 2012
Schickenisse II – Lisbeth Eugenie Christensen og Jørgen Carlo Larsen

6. oktober – 11. november 2012
Up – Up – Up – Ups! – kunstnergruppen PRO

24. november 2012 – 6. januar 2013
Mellem Linjerne – Kurvemagergruppen Baskets4life

Udstillinger 2013

19. januar – 10. marts 2013
Skovene – i din lomme – Skovfestival

22. marts – 12. maj 2013
Syria’s art of resistance

18. maj – 16. juni 2013
Gang i Gaden – Om liv og levned i Købmagergade

22. juni – 24. juni 2013
Fashion design Akademiet

29. juni – 18. august 2013
Biennalen for Kunsthåndværk og Design 2013

24. august – 29. september 2013
Power of the pencil – Blyantstegninger i stort format

5. oktober – 3. november 2013
Naturens kræfter i kunsten

23. november 2013 – 2. februar 2014
Sådan levede vi – velfærdsstatens arkitektur

Udstillinger 2014

8. februar – 9. marts 2014
Den gyldne orgeltone i nordisk kunst – Kunstnersammenslutningen Den Gyldne

22. marts – 27. april 2014
I fantasiens landskab – Retrospektiv udstilling med kunstneren Otto Frello

3. maj – 15. juni 2014
Tusind og én hat – Foreningen Danske Modister og Hattemagere

21. juni – 17. August 2014
Connect – Outsider Art

23. august – 28. september 2014
IKKE TALE, BARE SNAKKE – Designudstilling med Rundkant

4. oktober – 2. november 2014
MiniTEX14 – Dansk Tekstillaug

22. november 2014 til 11. januar 2015
Uden for myldretid – fotos fra Danmarks yderområder

Udstillinger 2015

24. januar – 22. februar 2015
Maskespil – tre lande, tre kunstarter

7. marts – 12. April 2015
Natural State of Mind – Tre kunstdiscipliner fortolker naturens elementer

18. april – 17. maj 2015
Værkets hukommelse – kunstnersammenslutningen Koloristerne

23. maj – 28. juni 2015
100 års dansk tatoveringshistorie

4. juli – 23. august 2015
HUSE DER HAR FORMET OS – tegninger og modeller af danskernes institutioner

29. august – 27. september 2015
DARK ANGELS – det parisiske modehus Peachoo+Krejberg gennem 10 år

3. oktober – 8. november 2015
SMYKKERNES BY – Kjøbenhavns Guldsmedelaugs Skt Loye Udstilling

21. november 2015 – 31. januar 2016
Ib Spang Olsen – håndens arbejde, åndens værk

Udstillinger 2016

12. – 14. februar 2016
TEXTILITY – afgangsprojekter

12. marts – 24. april 2016
Alt mellem himmel og jord – en tidsrejse gennem Sven Okkels maleri

30. april – 29. maj 2016
Billedfortælleren Svend Otto S – Eventyr og virkelighed

4. juni – 3. juli 2016
Fotoudstilling #DETSERDUIKKEIBYEN

9. juli – 21. august 2016
Troens Verden – Danske Missionsfotografier 1870-1970

27. august – 25. september 2016
SILICA VISIONS – afgangsudstilling fra Kunstakademiets Designskole Bornholm

1.oktober – 6. november 2016
DIMENSION – POP-UP Kunstnersammenslutning

19. november 2016 – 22. januar 2017
Museum of Broken Relationships – museum for forliste kærlighedsforhold

Udstillinger 2017

2. februar – 5. marts 2017
LIMINALITY I – Kajsa Gullbergs portrætfotos

9.-11. februar 2017
FABRICATIONS – Afgangsudstilling af UCC

11. marts – 14. maj 2017
TESER – Danske samtidskunstnere i dialog med reformationen

20. maj – 2. juli 2017
Ultimate Impact -5 fænomener i Nordisk designkultur

8. juli – 20. august 2017
Porten til Rundetaarn. 375 års historie

26. august – 24. september 2017
Ars Memoria – memes til fantasien

7. oktober – 12. november 2017
Nordic Noir Art – billedmæssigt fortolkede film- og krimigenren Nordic Noir

25. november 2017 – 21. januar 2018
VANDRINGER i ukendt geometri – Kaspar Bonnén

Udstillinger 2018

6. – 24. februar 2018
Frost Festival

3. marts – 8. april 2018
KAMPALA STREET FASHION – 50 kvindeportrætter fra Ugandas hovedstad

14. April – 3. juni 2018
COMIC CITRONE – festival of contemporary art & letters

6. – 19. juni 2018
IDEA Design Supermarked

21.- 23. juni 2018
Fashion Design Akademiets afgangsudstilling

30. juni – 19. august 2018
Kunstskolen for voksne udviklingshæmmede

25. august – 30. september 2018
Dansk Gobelinkunst

6. oktober – 11. november
Vejret Rundt – ”Den Gyldne” og TV 2 Vejret

14. – 18. November 2018
Selected Works on Blindness – Kristina Steinbock

1.december 2018 – 13. januar 2019
Efterfest – en fejring af dansk smykkekunst og sølvkorpus gennem 65 år