Finissage: Crystalline Memories of Deep Time
Finissage: Crystalline Memories of Deep Time
Kunstner Claus Spangsberg skaber fascinerende billeder i spændingsfeltet mellem kunst og videnskab. Mød ham i udstillingen på dens allersidste dag.
Claus Spangsberg har specialiseret sig i mikroskopi og krystallisering, og danner billeder med kemiske stoffer, DNA og aminosyrer. I udstillingen Crystalline Memories of Deep Time undersøger han nogle af de ældste materialer vi kender til, og præsenterer forskellige meteoritter og komponenter fra ursuppens biokemiske processer. Materialer som svovl, aminosyrer og enzymer bearbejdes i forstørrede mikroskopi-billeder og specialbyggede skærme med polariserende filtre, der lader smukke farver og mønstre træde frem i materialerne.
Mød Claus på udstillingens sidste dag, hvor du vil kunne stille spørgsmål til værkerne, blive vist rundt og høre mere om hans kunstneriske proces.

Udstillingen er støttet af:
Grosserer L.F. Foghts Fond
Den Hielmstierne-Rosencroneske Stiftelse
Knud Højgaards Fond
Poul Johansen Fonden
Lizzi og Mogens Staal Fonden
OVODAN BIOTECH
Københavns Kommune – Rådet for Visuel Kunst