Åbent i dag 10-20.

Efterårsferie i Rundetaarn

Dato
16.10.2023
-
22.10.2023
Sted
Rundetaarn
Pris
Se de enkelte arrangementer.

Efterårsferie i Rundetaarn

Rundetaarn inviterer indenfor til et væld af spændende aktiviteter for hele familien i efterårsferien.

Oplev ulvene indtage Bibliotekssalen i den aktuelle udstilling ”Dansker med ulve” og vær med til at lave masker og hånddukker i ulveværkstedet. Der vil også være tegneworkshops med omvisninger, foredrag om flagermus for børn og stjernekig fra Observatoriet på toppen.  

Dansker med ulve

Alle dage i Bibliotekssalen

Er der plads til ulve i Danmark? Og er der overhovedet plads til store rovdyr og vild natur? Til efteråret kommer Danmarks første store udstilling om mennesker og ulve til Rundetaarn i hjertet af København. Her kan man stå ansigt til ansigt med ulve – mærke og forstå, hvad ulvene gør ved os.

Læs mere om udstillingen her.

Drop-in ulveværksteder

16. – 19. oktober kl. 10-14 i Læseværelset

Lad dig inspirere af vores nye udstilling og skab din helt egen ulvemaske, når Rundetaarn i efterårsferien inviterer til drop-in værksteder for børn og deres voksne.

Læs mere og værkstedet her.

Tegneworkshops for børn

17. & 19. oktober kl. 13-15, mødested: Ringerloftet

Tegn med dit barn i efterårsferien! Lær at tegne den snoede Sneglegang og tårnets runde mure, når Rundetaarn inviterer til omvisninger og tegneworkshops for børn og voksne med arkitekt Liv Andersen.

Læs mere om workshoppen her.

Ulvetime og højtlæsning for børn

16. – 19. oktober kl. 17-17:30, mødested: Ringerloftet

Lyt med, når vi i efterårsferien inviterer til højtlæsning for børn i anledning af vores aktuelle udstilling “Dansker med ulve”.

Det vrimler med ulve i vores bøger! Nyd en hyggestund med højtlæsning, når Rundetaarn inviterer til “ulvetime” for hele familien i efterårsferien. Her skal vi høre eventyr og andre klassiske fortællinger om ulve. Sæt jer godt til rette i de bløde puder og lad jer opsluge af det spændende eventyr om den lille Rødhætte og hendes møde med den store, stygge ulv eller hør om menneskedrengen Mowgli, der voksede op blandt ulve dybt inde i den indiske jungle. 

Læs mere her.

Flagermusforedrag for børn

Fredag den 20. oktober kl. 17-18, Rundetaarn og Ørstedsparken

Flagermus lever sammen med os i byen – også omkring Rundetaarn!

Kom og hør mere om de bevingede væsner, når biolog og flagermusforsker Inger Kærgaard holder foredrag for børn og deres voksne om flagermus. 

Læs mere om foredraget her.

Stjernekig fra oven

Tirsdag den 17. og onsdag den 18. oktober kl. 18-21, Observatoriet

Fra toppen af tårnet har astronomer set på stjerner i flere hundrede år, og tirsdag og onsdag aften i vinterhalvåret kan også tårnets gæster kigge ud i verdensrummet gennem den store linsekikkert.

Læs mere om stjernekig her.

Group 14

Modtag Rundetaarns nyhedsbrev

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få nyt om tårnet og vores arrangementer